Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

El Niño prawie się skończyło. Podobne zjawisko może wyglądać następująco. Co to jest La Niña? – Narodowy

/
/
/
28 Views

Kanada doświadczyła cieplejszej niż zwykle zimy dzięki El Niño, ale istnieje ryzyko, że po tym wydarzeniu pogodowym w tym roku nastąpi zimna La Niña – twierdzą eksperci.

Podczas gdy El Niño charakteryzuje się ciepłymi, ponadprzeciętnymi temperaturami powierzchni morza, La Niña to wzór klimatyczny, który zwykle pojawia się wkrótce po El Niño i powoduje odwrotne, zimne skutki.

Zdarzenia pogodowe powodujące zmiany temperatury morza mogą mieć rozległe skutki, dlatego meteorolodzy uważnie je monitorują. W przypadku La Niña zwiększone opady deszczu i wiatry mogą doprowadzić do ulewnych opadów, a nawet huraganów.

Jeśli La Niña rzeczywiście wystąpi w 2024 r., meteorolodzy twierdzą, że zacznie się późnym latem lub wczesną jesienią.

La Niña to zjawisko klimatyczne, które powoduje, że u wybrzeży Ameryki Południowej, w pobliżu Ekwadoru i Peru, występują chłodniejsze niż normalnie wody.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Anomalia pogodowa występuje, gdy silniejsze pasaty wypychają ciepłą wodę z Ameryki Południowej w kierunku Australii i Indonezji przez równikowy Ocean Spokojny, powodując gromadzenie się (lub upwelling) zimnej wody. Powoduje to chłodniejsze powietrze nad zachodnim wybrzeżem Ameryki Północnej i bardziej suche powietrze na południu Stanów Zjednoczonych.

W przeszłości Kanada doświadczyła silnego zjawiska pogodowego El Niño, które prawdopodobnie przyczyniło się do ciepłych zim, mówi meteorolog Global News Ross Hull. Chociaż La Niña zwykle powoduje chłodniejsze zimy, Hull twierdzi, że silniejszy sygnał może również prowadzić do silniejszych burz lub huraganów w Kanadzie.

Czy w tym roku będzie La Niña?

Temperatury morza są nadal wyższe niż normalnie i prawdopodobnie utrzymają się na tym poziomie do późnej wiosny, więc zjawisko La Niña nie nastąpi od razu, twierdzi Hull.

„W miarę jak wkraczamy w drugą połowę lata i wczesną jesień, od lipca do września, wydaje się, że istnieje duża szansa, że ​​zaczniemy wchodzić w fazę La Niña” – powiedział.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Jak wynika z raportu opublikowanego 19 stycznia Międzynarodowego Instytutu Badawczego ds. Klimatu i Społeczeństwa (IRI) należącego do Columbia Climate School, prawdopodobieństwo, że La Niña rozpocznie się w okresie od lipca do września, wynosi 58 procent.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

La Niña zwykle następuje po stosunkowo silnym zjawisku El Niño, które ma miejsce od czerwca ubiegłego roku.

Istnieje również okres pogodowy, w którym żadne zdarzenie nie występuje, zwany Oscylacją Południową El Niño lub neutralną ENSO, kiedy temperatury na poziomie morza są zbliżone do średniej. Według Centrum Prognoz Klimatu Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) El Niño przejdzie do ENSO tej wiosny.

„Niektóre nowoczesne dynamiczne modele klimatyczne sugerują przejście do stanu neutralnego dla ENSO już w marcu-maju 2024 r. Grupa prognostów opóźnia jednak ten termin i zdecydowanie opowiada się za przejściem do stanu neutralnego pod względem ENSO w okresie kwiecień-czerwiec 2024 r. Stwierdzono to w komunikacie NOAA opublikowanym 11 stycznia na jej stronie internetowej.

Według IRI istnieje 73% szans, że ENSO nastąpi w okresie od kwietnia do czerwca.

Jak La Niña może wpłynąć na sezon huraganów i pożarów?

Wielu Kanadyjczyków mogło wymazać wspomnienia zeszłorocznej, mrożącej krew w żyłach zimy, zwłaszcza w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie w marcu spadły wyjątkowo duże ilości śniegu. Ekstremalny okres zimowy spowodowała bardzo silna La Niña.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Hull twierdzi, że ponieważ zjawisko La Niña prawdopodobnie zacznie się pojawiać w cieplejszych miesiącach roku, skutki zimna poznamy dopiero następnej zimy. Spodziewa się jednak, że na preriach będzie zimniej niż zwykle.

La Niña ma również tendencję do tworzenia strumieni odrzutowych, podczas których szybki, wąski strumień powietrza wieje przez kulę ziemską z zachodu na wschód. Hull twierdzi, że w Kanadzie wydarzenie to prawdopodobnie doprowadzi do zwiększonych opadów na zachodnim wybrzeżu, w Ontario i Quebecu.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „El Niño nie jest główną przyczyną ostatnich pożarów i fal upałów: meteorolog”


El Niño nie jest główną przyczyną ostatnich pożarów i fal upałów: meteorolog


Chłodzący efekt La Niña może zostać przyjęty z zadowoleniem przez zachodnie części kraju, które latem 2023 r. doświadczyły poważnych pożarów. Meteorolog z Kanady, Steven Flisfeder, powiedział w lipcu Global News, że suche zjawisko El Niño nie było bezpośrednią przyczyną pożarów. Jednak zdarzenia klimatyczne mogą uwypuklić naturalne wzorce w niektórych regionach.

Siła sygnału La Niña nie jest jeszcze znana, ale może mieć wpływ na intensywność sezonu huraganów, powiedział Hull.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„W zależności od tego, jak silny jest sygnał La Niña, może on mieć wpływ na rozwój burz i ich siłę” – powiedział.

Podczas El Niño uskok wiatru ma tendencję do zwiększania się, co oznacza, że ​​wiatr zmienia kierunek i prędkość w krótkim czasie. Według Hulla „Huragany nie lubią uskoku wiatru”.

„La Niña może skutkować mniejszym uskokiem wiatru, w związku z czym oczekuje się, że rozwój tropików będzie bardziej aktywny” – mówi.

Na razie, jak stwierdził Hull, meteorolodzy uważnie monitorują pozostałości El Niño przed sezonem pożarów rozpoczynającym się wiosną. W Kolumbii Brytyjskiej, gdzie pożary strawiły ponad 2,84 mln hektarów ziemi W zeszłym roku powietrze pozostawało suche przez całą zimę.

Wilgoć powstająca ze zmieniających się prądów strumieniowych podczas La Niña może złagodzić skutki El Niño w Kolumbii Brytyjskiej, ale Hull twierdzi, że jest za wcześnie, aby określić, jakie będą skutki.

Warunki La Niña również różnią się na całym świecie i nadal mogą być bardzo suche, szczególnie w południowo-wschodnich częściach Stanów Zjednoczonych i wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Na przykład pożary w Kalifornii mogą się nasilić podczas La Niña.

„Będziemy się temu przyglądać również w kontekście bardziej kontynentalnego obrazu wpływu La Niña na nasze warunki pogodowe” – powiedział Hull.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć film: „Dlaczego w Kanadzie zrobiło się chłodniej pomimo El Niño”


Dlaczego w Kanadzie zrobiło się zimniej pomimo El Niño?


Jak długo trwa La Niña?

El Niño i La Niña występują zwykle co dwa do siedmiu lat.

Według NOAA ostatnie silne El Niño osiągnęło szczyt na przełomie 2015 i 2016 r., a wcześniej w latach 1997–1998. Ostatnia silna La Niña miała miejsce w latach 2010-2011.

Zazwyczaj zjawiska El Niño i La Niña zaczynają pojawiać się około czerwca i trwają od dziewięciu do 12 miesięcy. Ich szczyt przypada na grudzień i trwa aż do następnej wiosny.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Jednak to, co sprawia, że ​​ostatnie cykle są niezwykłe, to fakt, że poprzednie wydarzenie La Niña trwało trzy lata z rzędu, w latach 2020–2023, czego nie obserwowano od lat 70. XX wieku.

Niedawny „potrójny spadek” La Niña, jak opisuje NOAA, spowodował liczne klęski żywiołowe na całym świecie, od ulewnych deszczy i powodzi w Australii po susze w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i zwiększoną aktywność sezonu huraganów na Atlantyku.

Hull twierdzi, że biorąc pod uwagę długość poprzednich La Niñas, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby tegoroczna impreza trwała dłużej niż standardowe dziewięć do 12 miesięcy.

„Nie jest jeszcze jasne, dlaczego lata La Niña trwają dłużej, ale badacze i prognostycy badają tę kwestię” – powiedział Hull.

– z plikami Kamyara Razaviego z Global News

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :