Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Eksplozja panelu samolotu Boeinga „zniweczyła zaufanie” Co podróżujący powinni wiedzieć – National

/
/
/
32 Views

Eksperci twierdzą, że skutki eksplozji panelu w samolocie linii Alaska Airlines pogorszyły i tak już „burzliwą historię” odrzutowców MAX Boeinga i narażają niegdyś znakomitą reputację firmy w zakresie odrzutowców komercyjnych na jeszcze większe ryzyko.

Dyrektor generalny Boeinga, Dave Calhoun, przyznał na początku tego tygodnia, że ​​firma z siedzibą w Wirginii popełniła błąd po tym, jak 5 stycznia podczas lotu Alaska Airlines, tuż po starcie, uszkodziła się uszczelka w drzwiach.

Federalna Administracja Lotnicza zawiesiła inspekcje wszystkich samolotów 737 MAX 9 w Stanach Zjednoczonych w celu przeprowadzenia inspekcji po incydencie i bada, czy Boeing spełnia standardy FAA.

Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu bada przyczyny eksplozji.

Henry Harteveldt, analityk branży turystycznej w AtmSphere Research Group, twierdzi, że nie tylko incydent z Alaska Airlines budzi obawy dotyczące samolotów Boeinga.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„B737 MAX ma bardzo burzliwą historię i naprawdę zaszkodził reputacji Boeinga” – mówi. „To ponownie zachwiało zaufaniem do samolotu MAX… Rodzi jeszcze więcej wątpliwości co do tego samolotu w szczególności i Boeinga w ogóle”.

Odcienie gruntowe MAX 8

FAA uziemiła samoloty Boeing 737 MAX 8 po dwóch śmiertelnych katastrofach samolotu Lion Air w październiku 2018 r. i lotu Ethiopian Airlines w marcu 2019 r.

Linia MAX 8 została zawieszona przez FAA na co najmniej 20 miesięcy w niektórych jurysdykcjach, takich jak Chiny, które zniosły zakaz dopiero w zeszłym roku. Transport Canada udzielił tym liniom lotniczym pozwolenia na ponowne loty samolotami MAX 8 w styczniu 2021 r., dwa miesiące po otrzymaniu zgody FAA.

Harteveldt twierdzi, że tym, co szczególnie zaszkodziło reputacji Boeinga podczas tych incydentów, było to, że dochodzenie wykazało, że firma zataiła szczegółowe informacje na temat nowego oprogramowania do stabilizacji lotu, które zostało aktywowane podczas obu katastrof.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Zwalnianie dyrektora generalnego Boeinga po katastrofie 737 MAX 8”


Boeing zwalnia dyrektora generalnego po katastrofie 737 MAX 8


Harteveldt powiedział, że chociaż Boeingowi nie udało się uziemić MAX 8, FAA również „przyłożyła do tego rękę”. W tamtym czasie organ regulacyjny zezwolił Boeingowi na niezależną certyfikację części linii 737 MAX, przy czym, jak stwierdził, FAA utraciła tę swobodę.

Otrzymuj najnowsze wiadomości Money 123 na swoją skrzynkę odbiorczą co tydzień.

Harteveldt twierdzi, że od czasu odwołania lotu MAX 8 zarówno Boeing, jak i FAA ponownie rozważyły ​​swoje podejście do bezpieczeństwa i certyfikacji samolotu.

„Boeing zdał sobie sprawę, że schrzanili. FAA również zdała sobie sprawę, że to oni są częścią problemu. W obu organizacjach nastąpiły uzasadnione zmiany” – mówi.

Po katastrofie linii lotniczych Alaska Airlines FAA ponownie ogłosiła, że ​​zwiększy nadzór nad procesami produkcyjnymi Boeinga MAX 9, w tym audytowanie jego dostawców.

John Gradek, profesor zarządzania lotnictwem na McGill University, twierdzi, że reakcja na incydent Alaska Airlines pokazuje, jak wiele zmieniło się od czasu uziemienia MAX 8.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Choć FAA czekała kilka miesięcy po incydencie z Lion Air na kolejną śmiertelną katastrofę z udziałem MAX 8, w tym drugim przypadku wydanie nakazu naziemnego zajęło organowi regulacyjnemu niecałe 24 godziny – zauważa.

„Organy regulacyjne mówią: «Zachowamy szczególną ostrożność»” – Gradek powiedział Global News. „Dla mnie jest to lekcja, którą wyciągnąłem i zachowanie, które moim zdaniem daje podróżującym znacznie większą pewność, że organy regulacyjne i nadzór lotniczy podejmą teraz działania i to szybko”.

Czy można nie lecieć Boeingiem?

Jednak szybka reakcja organu regulacyjnego może nie wystarczyć w przypadku podróżnych, którzy zarezerwowali bilet na samolot Boeinga, powiedział Harteveldt.

„W dzisiejszych czasach wiele osób boi się samolotów Boeing, a podróżujący nie mają dużego wyboru” – mówi.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Światowy rynek samolotów to w dużej mierze duopol Airbusa i Boeinga – dosłownie wybór między A lub B, mówi Harteveldt.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Jak odwołanie lotu Boeingiem Max może wpłynąć na podróże międzynarodowe


Jak odwołanie lotów Boeinga Max może wpłynąć na podróże po całym świecie


Jest to zmiana w porównaniu z sytuacją sprzed 50 lat, kiedy wielu producentów samolotów komercyjnych oferowało liniom lotniczym i pasażerom wybór.

Harteveldt powiedział, że po uziemieniu MAX 8 niektóre linie lotnicze nadal składały zamówienia na samoloty Airbus, a nie Boeing. Powiedział jednak, że zakłady produkcyjne Airbusa pracują już z „pełną wydajnością”, co oznacza, że ​​każda linia lotnicza chcąca wycofać się z działalności Boeinga będzie prawdopodobnie musiała poczekać dwa lata lub dłużej na nowe samoloty.

Boeing mógłby spróbować przywrócić zaufanie społeczne do swoich samolotów, wracając do materiałów marketingowych z lat 60. i 70., argumentuje Harteveldt, kiedy próbował przekonać klientów, aby odbyli lot jednym z jego samolotów. Choć to nie klienci składają zamówienia na samoloty, twierdzi, że linie lotnicze rzadziej kupują flotę samolotów Boeing, jeśli nie wierzą, że pasażerowie kupią w nich miejsca.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Ponieważ mniej więcej połowa wszystkich dzisiejszych lotów odbywa się samolotami Boeinga, zaplanowanie trasy lotu omijającej samoloty firmy byłoby trudne, ale nie niemożliwe, powiedział Gradek.

„To skomplikuje ci życie i ograniczy wybór” – mówi.

Boeing musi „przemyśleć” swoją filozofię – eksperci

Chociaż komercyjne samoloty Boeinga przed linią MAX miały znakomite wyniki w zakresie bezpieczeństwa, Gradek twierdzi, że firma mogła w ostatnich latach cofnąć się o krok.

Boeing zwolnił około 30 000 osób, gdy pandemia Covid-19 zdewastowała światową branżę turystyczną. Kiedy to zrobili, „dużo doświadczenia wyszło na jaw” – mówi Gradek. Od tego czasu firma zwróciła się w stronę outsourcingu, aby wypełnić część tych luk – dodaje, między innymi zwracając się do Spirit Aerosystems w sprawie montażu kadłuba na linii MAX. Spirit twierdzi, że współpracuje w dochodzeniu NTSB.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Gradek twierdzi, że Boeing powinien wrócić do deski kreślarskiej, jeśli chodzi o wykorzystanie linii 737, projektu sprzed kilkudziesięciu lat, który firma zdecydowała się zaktualizować, zamiast tworzyć nowy samolot na dzisiejszy rynek.

„Myślę, że nadszedł czas, aby Boeing naprawdę ponownie przemyśleł swój projekt i filozofię dotyczącą lotnictwa komercyjnego oraz upewnił się, że naprawdę angażuje się w stworzenie samolotu, który będzie spójny, konkurencyjny, ale także znacznie bezpieczniejszy z punktu widzenia ochrony środowiska i operacyjnego. ”, – On mówi.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Śledczy twierdzą, że samolot linii Alaska Airlines otrzymał ostrzeżenia na kilka dni przed eksplozją”


Śledczy twierdzą, że samolot Alaska Airlines otrzymał ostrzeżenie na kilka dni przed eksplozją.


Harteveldt zgadza się z Gradkiem, że Boeing nie jest już innowatorem w dziedzinie lotnictwa komercyjnego, jakim był kiedyś, od czasu połączenia się z McDonnell Douglas w 1997 r. i pogłębienia swojej obecności w przemyśle obronnym i lotniczym.

„On nie ma wizji. Nie ma w nim tej innowacji, jaką miał kiedyś” – mówi o działalności Boeinga w zakresie samolotów komercyjnych.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

W ciągu ostatniego tygodnia cena akcji Boeinga spadła o ponad 12 procent. Jednak długoterminowe skutki katastrofy linii lotniczych Alaska Airlines dopiero się okaże, powiedział Harteveldt, w oczekiwaniu na wyniki dochodzeń FAA i NTSB mających na celu ustalenie, co dokładnie poszło nie tak w wypadku.

Od tego czasu United Airlines i Alaska Airlines odkryły przypadki, w których inne uziemione samoloty MAX 9 miały poluzowane śruby lub ich brakowało w panelu sterowania utraconym podczas incydentu z 5 stycznia. Harteveldt powiedział, że po zakończeniu innych inspekcji uziemionych samolotów MAX 9 Boeing i cała branża turystyczna będą w stanie lepiej zrozumieć, jak powszechny był problem.

„Jeśli jest to względna garstka, to jedno. Jeśli okaże się, że ma to rzeczywiście charakter systemowy, będzie to niepokojące”.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :