Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Dzień Pamięci o Holokauście wywołuje dyskusję o globalnym wzroście antysemityzmu – Narodowe

/
/
/
31 Views

Jedynym prezentem, który Hedy Bohm pozostawiła matce, był odręczny list z 1939 roku.

Tak naprawdę wszystko, co ocalała z Holokaustu może pokazać w swoim życiu podczas II wojny światowej, to notatnik i żywe wspomnienia.

„Byłem w piekle w Auschwitz. To było czyste piekło” – Bohm powiedział Global News.

Odkąd 15 lat temu Bom zaczęła dzielić się swoją historią, nie zawsze było jej łatwo ponownie przeżyć swoją przeszłość, ale twierdzi, że było warto, ze względu na edukacyjny wpływ, jaki wywarło to na nowe pokolenie.

Mówi, że ona i inni ocaleni czuli, że przyczyniają się do pozytywnych zmian w globalnym postrzeganiu Żydów, ale obecny konflikt za granicą wzbudził nowe wątpliwości.

„Widzenie twarzy (i) oczu uczniów, gdy rozumieli i uczyli się nowych rzeczy, o których nie mieli pojęcia… nie dawało mi spokoju. Patrząc wstecz, zastanawiamy się, czy było coś dobrego w tym, co zrobiliśmy” – powiedział Bohm.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Bez względu na to, co zrobiliśmy, to nie wystarczyło”.

W sobotę 27 stycznia świat obchodził 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Tegoroczny Dzień Pamięci o Holokauście przypada jednak w ponurym momencie dla społeczności żydowskiej, ponieważ władze wielu krajów donoszą o wzroście liczby przestępstw o ​​charakterze antysemickim.

„To, co teraz widzimy, jest druzgocące – ogólnoświatowa nienawiść do Żydów” – powiedział Bohm.

Hej Bom

Hedy Bohm to ocalała z Holokaustu mieszkająca w Toronto.

Muzeum Holokaustu w Toronto

NA ZDJĘCIU: Hedy Bohm z mamą.

Muzeum Holokaustu w Toronto

Grupy społeczności muzułmańskiej i żydowskiej powiedziały Global News, że przypadki słownych obelg, wandalizmu, nienawiści i zastraszania wobec Kanadyjczyków w całym kraju gwałtownie wzrosły od czasu, gdy palestyńska grupa bojowników Hamas zaatakowała Izrael 7 października.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

B’nai B’rith Canada, żydowska organizacja rzecznicza, oświadczyła w połowie października, że ​​obserwuje „znaczący wzrost ocen zagrożeń” wobec społeczności żydowskiej, co objawia się podżeganiem na kampusach uniwersyteckich i na ulicach oraz ludobójczymi hasłami skierowanymi pod adresem Żydzi na wiecach. .

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

W samym Toronto lokalna policja podała, że ​​między 7 października a 17 grudnia 2023 r. zgłoszono 98 przestępstw z nienawiści w porównaniu z 48 w tym samym okresie w 2022 r. Ponad połowa incydentów miała charakter antysemicki.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Kanada odnotowała wzrost liczby incydentów antysemickich od początku konfliktu między Hamasem a Izraelem”


Od początku konfliktu Hamas-Izrael w Kanadzie wzrosła liczba incydentów antysemickich


Instytucje edukacyjne stały się w ostatnich miesiącach gorącymi miejscami nienawiści związanej z konfliktem na Bliskim Wschodzie, w tym Uniwersytet Concordia w Montrealu, gdzie w listopadzie bójka między dwoma studentami doprowadziła do licznych obrażeń i aresztowania.

Raheel Raza z Muzułmańskiej Rady Przeciwko Antysemityzmowi twierdzi, że społeczność żydowska w Kanadzie ma pełne prawo się bać.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„To, co dzieje się w synagogach, szkołach i firmach, w domach ludzi… to nie Kanada” – powiedziała Global News.

Dwie szkoły żydowskie w Montrealu również były celem ataków antysemickich w listopadzie, przy czym jedna szkoła była celem dwa razy w tygodniu. Nie ma doniesień o ofiarach, ale zdarzenia te skłoniły do ​​podjęcia natychmiastowych działań.

Premier Justin Trudeau wezwał Kanadyjczyków do jak najostrzejszego potępienia brutalnego antysemityzmu i podczas konferencji prasowej w tym miesiącu wezwał do zachowania spokoju.

„Na tę nienawiść nie ma miejsca tu, w Montrealu, nigdzie w Quebecu, ani nigdzie w Kanadzie” – Trudeau powiedział reporterom w Longueuil.

Rabin Menachem Carmel, dyrektor szkoły podstawowej Yeshiva Gedola, nazwał antysemicki atak na szkołę „nierozsądnym”.

„Patrzyłem na to nie jak na kogoś, kto dosłownie strzelał kulami do drzwi szkoły, ale w przenośni (jak) na kogoś, kto strzelał kulą w tę ciepłą, piękną społeczność i po prostu nami potrząsał bez żadnego powodu innego niż nienawiść i uprzedzenia. powiedział Global News 12 listopada.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Dzień Pamięci o Holokauście”


Dzień Pamięci o Holokauście


W sobotę około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złożyło wieńce pod Ścianą Śmierci w Auschwitz z okazji 79. rocznicy wyzwolenia obozu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Uroczystości na południu Polski upamiętniły 1,1 miliona ofiar obozów, z których większość stanowili Żydzi. Około 6 milionów europejskich Żydów zostało zamordowanych przez nazistów przed i podczas II wojny światowej.

Jan Grabowski, profesor historii na Uniwersytecie w Ottawie, twierdzi, że Holokaust „niestety” stał się punktem napięcia w krajobrazie politycznym.

„Teraz widzicie, że po lewej i prawej stronie będziecie… próbowali wpłynąć na upamiętnienie i przestrzeganie (Dnia Pamięci o Holokauście)” – powiedział Global News.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Wzrost liczby przestępstw z nienawiści w 2023 r., Najwięcej wezwań do wyrażania antysemityzmu: Policja w Toronto


W 2023 r. wzrośnie liczba przestępstw z nienawiści – twierdzi większość antysemitystów: policja w Toronto


Z historycznego punktu widzenia – mówi Grabowski – nie jest zaskakujące, że konflikty na Bliskim Wschodzie wpłyną na sposób, w jaki świat postrzega Holokaust.

„Lewica (próbuje) usprawiedliwić politykę państwa Izrael, podczas gdy prawica będzie miała typowy stary antysemityzm podsycany atmosferą konfliktu i wojny. Mamy więc teraz bezprecedensową eksplozję antysemityzmu, napędzaną przez kilka ruchów politycznych” – stwierdził.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Tymczasem Bohm ma nadzieję, że ludzie będą wykorzystywać każdą okazję, aby usłyszeć historie z przeszłości, aby zapobiec powtórzeniu się historii.

„Wyobrażam sobie świat, w którym ludzie są dla siebie mili, bez względu na kolor skóry, religię czy narodowość” – powiedziała.

— z plikami Saby Aziz i Caryn Lieberman z Global.

© 2024 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :