Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych będzie odzwierciedlać trudną „ostatnią milę” inflacji – Krajowa

/
/
/
20 Views

Ponieważ Bank of Canada przygotowuje się do podjęcia w środę pierwszej w tym roku decyzji w sprawie stóp procentowych, ekonomiści twierdzą, że przeciwne wiatry na „ostatniej mili” walki z inflacją będą ostatnią przeszkodą przed rozpoczęciem obniżek stóp procentowych.

Inflacja znacznie spadła z wysokiego poziomu 8,1% latem 2022 r., częściowo dzięki szybkiej podwyżce referencyjnej stopy procentowej Bank of Canada. Jednak choć inflacja spadła o ponad pięć punktów procentowych w pierwszym roku cyklu zaostrzania stóp procentowych przez bank centralny, tempo rocznych podwyżek cen w ciągu ostatniej połowy roku utrzymywało się w dużej mierze na stabilnym poziomie i mieściło się w przedziale od trzech do czterech procent.

Według Statistics Canada inflacja wzrosła do 3,4 procent w grudniu 2023 r., ponieważ ceny gazu spadły mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Choć prognostycy spodziewali się lekkiego przyspieszenia, główny ekonomista BMO Doug Porter określił utrzymującą się inflację bazową utrzymującą się na poziomie około trzech procent rynku jako „niepokojącą wiadomość” w kontekście wysiłków Banku Kanady na rzecz przywrócenia rocznej presji cenowej do poziomu dwóch procent. . cel.

„Ostatnia mila (lub kilometr) walki z inflacją może być najtrudniejsza” – napisał w zeszłym tygodniu w notatce do klientów.

„Nisko wiszący owoc” inflacji został już „zebrany”

James Orlando, dyrektor ds. ekonomii w TD Bank, powiedział Global News, że inflacja spadała szybciej na początku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej z powodu przyczyny wzrostu presji cenowej: wąskich gardeł w łańcuchu dostaw.

Przyczyną obecnego okresu inflacji była początkowo w dużej mierze niezdolność globalnych łańcuchów dostaw do sprostania gwałtownemu wzrostowi popytu podczas ożywienia gospodarczego po pandemii, które zostało zaostrzone przez inwazję Rosji na Ukrainę, powodującą wzrost cen ropy i żywności. Orlando wyjaśnia, że ​​wraz ze spadkiem tej presji spadła inflacja.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Nisko wiszący owoc niższej inflacji został już wybrany” – mówi Orlando.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Stopy procentowe: Prezes Banku Kanady oczekuje, że rok 2024 będzie „rokiem przejściowym”


Stopy procentowe: Prezes Bank of Canada spodziewa się, że rok 2024 będzie rokiem „przejścia”


Jednak uproszczenie łańcuchów dostaw może jedynie pomóc w walce z inflacją, ponieważ wpływa ona przede wszystkim na ceny towarów. Według Orlando przyczyną dzisiejszego wzrostu inflacji jest popyt na usługi, a także na mieszkania w kontekście rosnących kosztów czynszów i kredytów hipotecznych.

Otrzymuj najnowsze wiadomości Money 123 na swoją skrzynkę odbiorczą co tydzień.

Jednak ograniczenie inflacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, która w grudniu sięgnęła prawie sześciu procent, nie ma tak prostego rozwiązania jak poprawa łańcuchów dostaw. Na przykład presja na rynku wynajmu wynika z „lat niedorozwoju” Kanady, twierdzi Orlando.

Wyjaśnia, że ​​rozwiązanie problemu niedoboru mieszkań zajmie lata, a rynek wynajmu najprawdopodobniej nie odzyska równowagi, nawet pomimo wysiłków podejmowanych na wielu szczeblach władzy na rzecz szybkiego zwiększenia podaży.

„Nie można po prostu szybko wprowadzić na rynek większej podaży mieszkań, aby skorygować tę równowagę w sposób, na przykład, za pomocą chipów półprzewodnikowych” – mówi Orlando.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Dlatego ludzie mówią, że ostatnią milę inflacji będzie znacznie trudniej pokonać, ponieważ mamy do czynienia z wolno jadącym pociągiem”.

Bank of Canada oczekuje, że stopy pozostaną bez zmian

Oczekuje się, że Bank of Canada utrzyma w środę referencyjną stopę procentową.

Orlando wyjaśnia, że ​​decyzja Banku Kanady nie dotyczy teraz tego, czy wystarczająco zaostrzył politykę pieniężną, ale tego, kiedy należy przejść do stymulowania gospodarki, a nie ją schładzać.

Powiedział, że aby podjąć taką decyzję, bank centralny będzie musiał zwrócić szczególną uwagę na kanadyjskiego konsumenta.

Orlando wyjaśnia, że ​​w zeszłym roku wydatki konsumentów w Kanadzie niewiele się zmieniły, ale oczekuje się, że tendencje te będą dalej słabnąć, ponieważ w 2024 r. coraz więcej gospodarstw domowych ma odnowić kredyty hipoteczne.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

TD Dane dotyczące kredytów hipotecznych i kart kredytowych od 2021 roku pokazują, że gospodarstwa domowe odnawiające kredyt hipoteczny w 2023 r. były zmuszone do ograniczenia swoich wydatków, aby dostosować się do wyższych miesięcznych rat, ale gospodarstwa domowe, których kredyt hipoteczny zapadał w 2024 r., w dużej mierze nie dokonały jeszcze zmian w swoich wydatkach.

Orlando twierdzi, że dzięki tym wydłużeniom Bank Kanady może być całkiem pewien, że wydatki konsumenckie – a co za tym idzie, gospodarka i inflacja – będą w dalszym ciągu zwalniać w nadchodzącym roku.

„Zaistnieją wszystkie czynniki, które powinny sprawić, że wydatki konsumentów w Kanadzie w 2024 r. pozostaną na niskim poziomie” – mówi. „A jeśli jestem Bankiem Kanady, myślę: «OK, to oznacza, że ​​prawdopodobnie zrobiliśmy już wystarczająco dużo w sprawie stóp procentowych».


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Oznaki spadających stóp procentowych mogą pomóc w ożywieniu kanadyjskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych”


Oznaki spadających stóp procentowych mogą pomóc w ożywieniu kanadyjskiego rynku mieszkaniowego


Ekonomiści RBC, Nathan Janzen i Claire Fan, stwierdzili w zeszłym tygodniu w nocie dla klientów, że inflacja i wciąż wysoki wzrost płac są „zbyt odporne”, aby umożliwić Bankowi Kanady wcześniejsze obniżki stóp procentowych. Powiedzieli, że spodziewają się, że Bank of Canada odrzuci pomysł, że wkrótce nastąpi krok w kierunku obniżek stóp procentowych.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

W swojej notatce Porter stwierdził, że utrzymująca się presja na płace i oznaki ożywienia na rynku mieszkaniowym pod koniec 2023 r. sprawią, że bank centralny w swoim komunikacie w tym tygodniu będzie „niezawodnie utrzymywał ostrożne stanowisko” w sprawie stóp procentowych.

Zagrożenia dla harmonogramu obniżek stóp procentowych

Zarówno RBC, jak i BMO spodziewają się, że obniżki stóp procentowych rozpoczną się w połowie 2024 r., ale TD Bank należy do prognostów, którzy spodziewają się rozpoczęcia obniżek stóp procentowych na wiosnę.

Nie jest to przesądzone, stwierdził Orlando, zwłaszcza biorąc pod uwagę ryzyko w tych samych globalnych łańcuchach dostaw, które przyczyniły się do początkowego wzrostu inflacji. Na przykład ataki Houthi na statki na Morzu Czerwonym w ostatnich tygodniach doprowadziły do ​​zmiany trasy szlaków handlowych i wzrostu kosztów transportu.

Nowe napięcia geopolityczne, takie jak to, mogą spowodować, że wiatr wsteczny wynikający z likwidowania załamań łańcucha dostaw stanie się wiatrem przeciwnym, który – jeśli przerodzi się w znaczną presję cenową – będzie oznaczał, że „nie wszystkie zakłady” co do tego, gdzie wyląduje inflacja w 2024 r., stwierdził Orlando.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Szczyt WEF: Freeland i Carney ostrzegają przed przyszłymi wstrząsami dostaw w obliczu globalnej niepewności”


Szczyt WEF: Freeland i Carney ostrzegają przed przyszłymi wstrząsami podażowymi w obliczu globalnej niestabilności


Zauważa jednak również, że ryzyko pogorszenia inflacji w przypadku ostrzejszego spowolnienia gospodarki kanadyjskiej prawdopodobnie przewyższy ryzyko kolejnego wstrząsu w łańcuchu dostaw dla Bank of Canada na tym etapie.

Jeśli kanadyjska gospodarka ożywi się, na przykład dzięki silnemu wiosennemu rynkowi mieszkaniowemu, a rynek pracy pozostanie silny, Orlando twierdzi, że opóźni to harmonogram obniżek stóp procentowych Banku Kanady. I odwrotnie, jeśli nastąpi ostrzejsze spowolnienie, należy spodziewać się wzrostu wykresu.

Orlando twierdzi, że choć w 2024 r. rynek pracy wykazał wiele oznak ochłodzenia, spowolnienie to może zacząć prowadzić do utraty miejsc pracy netto w nadchodzących miesiącach. Podobnie jak w przypadku przedłużania kredytów hipotecznych, rosnąca tendencja do zwolnień będzie miała duży wpływ na kanadyjskich konsumentów, jeśli zobaczą, że ich dochody poważnie spadną.

„Wraz z ewolucją kanadyjskiego konsumenta zmienia się także kanadyjska gospodarka” – mówi Orlando.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :