Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

David Attenborough o poszukiwaniu skamieniałości i odkrywaniu znaleziska życia – National

/
/
/
11 Views

Attenborough i jurajski potwór morski brzmi jak tytuł filmu science-fiction i nie jest tak odległy od rzeczywistości, jeśli weźmie się pod uwagę tematykę.

Godzinny specjalny dokument z udziałem znanego nadawcy i przyrodnika Sir Davida Attenborough (emitowany w środę, 14 lutego o 21:00 czasu wschodniego w BBC Earth i Prime Video w Kanadzie) przedstawia odkrycie życia: czaszkę giganta. potwór morski.

Czaszka należy do pliozaura, ogromnego prehistorycznego gada morskiego, który około 150 milionów lat temu rządził morzami, podczas gdy dinozaury rządziły lądem.

Attenborough, obecnie 97-letniemu, towarzyszy podczas wykopalisk dwóch najbardziej nieustraszonych poszukiwaczy skamieniałości w Anglii, którzy odkopują czaszkę z miejsca spoczynku na klifie Dorset w południowej Anglii. Attenborough od dzieciństwa był zapalonym kolekcjonerem skamieniałości, ale po raz pierwszy natrafił na takie znalezisko.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

David Attenborough trzyma wydrukowany w 3D model skamieniałego pyska pliozaura na Uniwersytecie w Southampton w Southampton w Wielkiej Brytanii.

Studia BBC

Global News przeprowadził krótką rozmowę z Attenborough i producentem wykonawczym Mikiem Guntonem, który opowiedział o filmie, wyzwaniach i radościach związanych z poszukiwaniem skamieniałości oraz bezprecedensowym charakterze tego ogromnego odkrycia.

Global News: O czym jest ten film?
David Attenborough: Film opowiada o odkryciu czaszki niezwykłego potwora morskiego – jednego z największych drapieżników, jakie kiedykolwiek widział świat. Czaszka jest najważniejszą częścią zwierzęcia i to, co można z niej zrobić, jest niesamowite. Wyobraź sobie, że jesteś z Marsa, a kiedy wylądowałeś na Ziemi, jedyne, co możesz znaleźć, to ludzkie szkielety, ale żadnego z czaszką. Nie wiedziałbyś o nim zupełnie nic – nie wiedziałbyś, co je, jak potrafi się poruszać, nie wiedziałbyś, co widzi – byłoby to bezużyteczne.

No cóż, mniej więcej w takiej sytuacji się znaleźliśmy. Czaszka mogła być najbardziej odkrywczym odkryciem ze wszystkich pliozaurów, jakie kiedykolwiek dokonano, ale niestety lub początkowo odnaleziono jedynie czubek tej ogromnej czaszki. Oto historia tego, jak został (odzyskany) i jak naukowcy go badali, jak udało im się go zinterpretować i powiedzieć nam nowych rzeczy o pliozaurach.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć wideo: zwiastun filmu „Siedem światów, jedna planeta”


Zwiastun filmu „Siedem światów, jedna planeta”


Czy możesz powiedzieć osobom, które mogą nie być zaznajomione z koncepcją pliozaura, co to jest i ile o nim wiemy?
Cóż, wiemy dużo o ichtiozaurach, ale był to wielki łowca ichtiozaurów i nazywany jest pliozaurem, ogromnym zwierzęciem, które dominowało w morzach w czasach dinozaurów. Najwyraźniej potrafił poruszać się z dużą prędkością, a zęby znajdujące się na czubku czaszki mają pionowe krawędzie, które przerywają ssanie i pozwalają mu szybko oderwać szczękę od ofiary. Taki wniosek możemy wyciągnąć i który pokazujemy w programie.

Czy pamiętasz, kiedy pierwszy raz o tym usłyszałeś?
Tak, kolekcjonowaniem skamieniałości interesuję się od dzieciństwa i nigdy nie zrezygnowałem z tej aktywności. Znam więc wielu kolekcjonerów i ludzi mieszkających na Wybrzeżu Jurajskim. Jeden z nich, Chris Moore, nasz wieloletni przyjaciel, skontaktował się z nami i powiedział, że czeka nas wspaniałe odkrycie: znaleziono tę rzecz.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Wyglądało na to, że będzie to jeden z najbardziej kompletnych szkieletów, jakie kiedykolwiek znaleziono. Głowa była tylko częścią i znajdowała się w skałach. A samo ciało wielkości londyńskiego autobusu wbija się w skałę. Musieliśmy zdecydować, że bierzemy czaszkę. Reszta prawdopodobnie powinna tam być, ale ma 30-40 stóp długości, więc w tej chwili koncentrujemy się na głowie, czaszce, najważniejszej części.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

David Attenborough na pokładzie łodzi podczas kręcenia zdjęć w pobliżu klifów White Knot na wybrzeżu Jurassic Coast w Dorset w Wielkiej Brytanii.

BBC Studios/Robem Hollingworthem

Mike Gunton: Masz całkowitą rację co do prędkości, ponieważ słyszeliśmy, że w przyszłym tygodniu będą musieli to odkopać. Musieliśmy więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wszystko działało, musieliśmy zaangażować wszystkich, musieliśmy zebrać zespół, nie wspominając o naprawdę trudnych warunkach, które wymagały zdrowia i bezpieczeństwa. Niemniej jednak sześć dni później byliśmy tam!

Jak trudno było wydobyć czaszkę?
No cóż, waży ponad pół tony. To dość ciężka rzecz. Teraz trzeba go wyciągnąć ze środka wysokiego klifu, który sam się zawala, a jeśli go upuścisz i rozbijesz, będzie to poważna katastrofa. Stracisz wiele informacji. Problem, który widzimy w pierwszej części filmu, brzmi: jak, do cholery, udaje ci się to osiągnąć?

Mieli tylko określoną ilość czasu, ponieważ zbliżały się letnie burze i na szczęście pogoda była wtedy na tyle słoneczna, że ​​zespół mógł od razu zabrać się do pracy. Ale wiedzieli, że za dwa lub trzy tygodnie nadejdzie ulewa, która może wszystko zniszczyć, więc pracowali z czasem i był to dramat faktycznej ekstrakcji, czysto mechaniczny dramat wydobycia tej rzeczy. Czujesz napięcie, gdy ludzie próbują się go pozbyć i robią to bezpiecznie.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Jakie były Twoje pierwsze wrażenia dotyczące czaszki jako całości, kiedy ją pierwszy raz zobaczyłeś?
Och, co do tego nie ma wątpliwości. To jedna z największych czaszek, jakie kiedykolwiek widziałeś. To znaczy jest ogromna i chociaż zdawałem sobie sprawę z wierzchołka, który został odkryty jako pierwszy, nie do końca zdawałem sobie sprawę, jak duża będzie cała głowa, a jest ogromna. To właśnie skala zrobiła na mnie pierwsze wrażenie.

Następnie rozmawiałem z naukowcami, którzy znali tę konkretną grupę skamieniałości i wskazali mi drobne szczegóły, małe pory, dołki sensoryczne. Istnieje również oko ciemieniowe – niektóre zwierzęta, w tym to, wydają się mieć prymitywne oko na czubku głowy.

Wyobraź sobie krokodyla pośrodku, między oczami u góry. Mógłby ci powiedzieć, która droga jest w górę, gdybyś był na głębokim morzu; to szczegół, którego nie byliśmy pewni, ale o którym ta czaszka dała nam już więcej informacji.

Mike Gunton: Jeden z naukowców, Andre (Rowe), powiedział, że zdarza się to raz na milion… nie! …sam w miliard skamieniałość.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Jak blisko zespół współpracował ze środowiskiem naukowym i ekspertami podczas kręcenia tego filmu?
Mogą nam powiedzieć różne rzeczy. Jest taki amerykański ekspert, dr Andre, który był tym zszokowany. Powiedział: „To było najstraszniejsze zwierzę w morzu”.

Zadałem mu pytanie, które było prawdopodobnie raczej dziecinne, ponieważ był bardzo duży i znacznie większy niż Tyrannosaurus rex, więc zadałem szkolne pytanie i powiedziałem: „Załóżmy, że Tyrannosaurus rex spotkał tego niezwykłego pliozaura, kto by wygrał?”

A ten facet był Amerykaninem, a Tyrannosaurus Rex to amerykański dinozaur, więc spodziewałem się, że jego odpowiedź będzie taka. Powiedział: „No cóż, myślę, że ten pliozaur prawdopodobnie wygrał”.

Inni naukowcy powiedzieli nam, że jest to prawie na pewno nowy gatunek pliozaura. Jest to więc nowy gatunek, który może zmierzyć się z Tyrannosaurus rex w walce. Czego więc chcesz więcej?


Kliknij, aby obejrzeć film: „W Nowym Brunszwiku rośnie drzewo podobne do doktora Seussa sprzed około 350 milionów lat”.


W Nowym Brunszwiku rośnie drzewo podobne do doktora Seussa, którego wiek sięga około 350 milionów lat.


Co sprawiło, że pliozaur stał się drapieżnikiem szczytowym?
Fakty są tak dramatyczne, że nie trzeba malować obrazów słowami. … Oto stworzenie wielkości londyńskiego autobusu, poruszające się szybciej niż wszystko, co można sobie wyobrazić tej wielkości, z ogromnymi szczękami, uzbrojone w te niezwykłe zęby, które było w stanie rozszarpać ichtiozaury – dziś nie istnieje ani jedna żywa istota. porównywalny z tym ogromnym mięsożernym olbrzymem.

To właśnie pobudza twoją wyobraźnię, kiedy o tym myślisz. I oczywiście sami naukowcy są tym zachwyceni, może nawet bardziej niż ty. To marzenie na całe życie.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

To ogromne stworzenie (również) poruszało swoimi kończynami zupełnie jak pingwin.

Pliozaur ma jeden zestaw płetw z przodu i jeden z tyłu, a naukowiec zauważył, że podczas lotu przypomina gęsi, a inne ptaki migrujące w stadach – latają jeden po drugim, aby wykorzystać turbulencje. i oszczędzaj energię. Dokładnie to robi pliozaur, umieszczając dwie płetwy jedna za drugą.

Co jest takiego specjalnego w znalezieniu skamieliny, która tak Cię fascynuje?
Bardzo prosta ciekawość, ale i poczucie przywileju. W wielu przypadkach można to ustalić, ponieważ na kamieniu faktycznie znajduje się mała brązowa linia, co pozwala uwierzyć, że coś tam jest. I możesz obliczyć, gdzie musisz go uderzyć, aby pękł!

Czasami, co mi się przydarzyło, czasami widać bardzo szczegółowo, że skała pękła na styku muszli i błota, po prostu się otwiera i jest tam absolutnie idealnie. Nie wymaga dalszych wykopów ani majstrowania.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Jest to cudowne stworzenie, którego nikt przed tobą nie widział od 150 milionów lat. Niezależnie od tego, czy jesteś młody, czy stary, to radość! Nigdy mi się to nie udało, naprawdę. To bardzo romantyczne. To znaczy, ludzie mówią o nauce, o zimnym, wyrachowanym spojrzeniu nauki, którego oczywiście potrzebujesz, ale to nie powstrzymuje cię od romansów.


Kliknij, aby obejrzeć film: „Kości dinozaura znalezione w żołądku Tyrannosaurus Rex – pierwsze odkrycie tego rodzaju”


Kości dinozaura znalezione w żołądku Tyrannosaurus rex – pierwsze tego rodzaju odkrycie


Dlaczego ważne jest badanie wymarłych zwierząt i czego możemy się od nich nauczyć?
Wiedza nie może mieć wartości pieniężnej. Fakty nie mają wartości pieniężnej. To po prostu część życia. Znajomość swojej wyobraźni na temat różnych światów, które kiedyś istniały, wzbogaca i sprawia, że ​​bardziej doceniasz fakt, że żyjesz. Dowody sięgają milionów lat wstecz i faktycznie stanowią część sensu życia.

(Ten wywiad został zredagowany i skrócony.)

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Program Attenborough and the Jurassic Sea Monster zostanie wyemitowany w środę, 14 lutego o 21:00 ET/PT na antenie BBC Earth w Kanadzie. BBC Earth jest także dostępne w Prime Video w Kanadzie, a Attenborough i Jurassic Sea Monster zostaną wyemitowane jednocześnie 14 lutego o 21:00 ET/PT.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :