DA PA Nedir

İnternet siteleri üzerinden paylaşılan yazıların Google tarafından ilgili anahtar kelimeler ile algılanarak sıralamaya girmesi çeşitli faktörlere dayandırılır. Google tarafından internet sitelerinin doğru biçimde algılanarak sonuçlar üretilmesi adına iyileştirme çabası içerisine girilmektedir. Bu kapsamda internet site sahiplerinin internet siteleri üzerinden yayınladıkları yazıların Google tarafından daha iyi görünmesi, algılanması ve üst sıralarda gösterilmesi için Da ve Pa değerlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Da Pa değerlerinin yüksek olması yazıların daha üst sıralarda görüntülenmesini ve neticesinde ilgili internet sitesine daha iyi indeksler alınmasını da sağlamaktadır. Bu noktada internet sitesi sahiplerinin sadece yazılar üzerinde değil internet sitesinin kimliği üzerinde de çeşitli varyasyonları uygulamaları gerekmektedir.

DA Değeri

DA, bir diğer ismiyle Domain Authority, alan adının gücünü ve imajını temsil etmektedir. Buna göre alan adlarının;
Ne kadar süredir yayında olduğu,
Dış kaynaklar üzerinde isminin ne kadar geçtiği,
Alan adı uzunluk ve nitelik gibi parametrelere göre değerlendirilmesi ile birlikte belirlenen bir puanlamadır.
Alan adının ömrü ne kadar uzun ise DA değeri de o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca alan adlarının kısa yapıda olması da site otoritesini artıran önemli hususlar arasında değerlendirilmektedir. Alan adı kısa olan internet sitelerinin doğrudan trafik almaya uygun domainler olduğu da bilinmektedir.
Bununla birlikte ilgili domainin zirvede yer alan domainler ile benzerliği de DA değerinin artmasına sebep olmaktadır. Örnek verilirse Yutube isminde bir alan adı hatalı yazım olmasına rağmen ciddi trafik alan ve otoritesi de yüksek olan bir alan adıdır. Normal şartlar değerlendirildiğinde 2 yaşından büyük olan domainler için en ideal faktör dış kaynaklardan aldığı bağlantılardır.

PA Değeri

PA, bir diğer ismiyle Page Authority, bir internet sitesinin domaini altında yer alan sayfanın gücünü simgelemektedir. Site domaini ile domain altındaki internet sayfalarının gücü aynı seviyede olmayabilir. İnternet sitesinde tanımlı olan sayfalar için de ayrı ayrı çalışmalar gerçekleştirilerek sayfaların SEO açısından gücü artırılmalıdır. Bu esnada SEO kapsamında doğrudan etkili olan bir terimden söz edebiliriz: Spam Skoru!

Spam Skoru Nedir

Spam skoru, DA ve PA parametreleri ile ters döngüde çalışmakta olan bir sistemdir. SEO değerlendirmesinin bütünüyle değişmesi için etkili olan spam skoru, site içerisinde yer alan içeriklerin hesaplanmasında kullanılmaktadır.
Spam skor değeri yüksek olan internet sitelerinin DA ve PA değerlerinin yüksek olması beklenmeyen bir durumdur. Bu durumdan kaynaklı olarak ilgili internet sitesinin Google arama sonuçlarında yükselmesi de pek mümkün olmaz. Bunun nedeni ise Spam Skorunun Google tarafından internet sitesine verilen muhtemel cezaları da içermesidir.

Site Otoritesini Artıran Faktörler

Site otoritesinin artması site sahiplerinin en çok istediği şeylerden biridir. Nitekim Google tarafından ilgili internet sitelerinin üst sıralara taşınması için sitelerin otoriteleri yüksek olmalıdır. Site otoritesi yüksek olmayan web sitelerinin Google tarafından üst sıralarda gözükmesi oldukça zordur. Site otoritesini artıran faktörler arasında ise yine spam skoru, DA ve PA değerlerinden bahsedebiliriz.
Site otoritesini yükseltmenin bir yolu olarak spam skorunun sıfıra yakın bir değere getirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte sitenin DA ve PA değerleri de yükseltilerek belirli zaman sonra sitenin yükselişe geçmesi mümkün olacaktır.
Bu noktada internet sitesi sahiplerinin sabırlı olmalarında ve süreci iyi ilerletmelerinde yarar vardır. Çünkü sitelerin DA ve PA değerlerinin yükseltilmesi geniş bir zamanı alacak bir durumdur. Bu da yine belirli zamanın beklenmesiyle alakalı bir durumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*