Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Czy nowa metoda egzekucji w USA ma powiązanie kanadyjskie? Co kryje się za obawami?

/
/
/
21 Views

Skazany morderca w Alabamie ma zostać stracony w czwartek przy użyciu nowej metody, która według amerykańskiej organizacji praw człowieka ma powiązania z Kanadą.

Worth Rises, organizacja non-profit, której celem jest „likwidacja przemysłu więziennego i położenie kresu wyzyskowi osób nim dotkniętych”, wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​ma powiązanie z egzekucją Kennetha Eugene’a Smitha.

58-letni skazany morderca umrze z powodu niedotlenienia azotu – nieprzetestowanej metody, która, jeśli się powiedzie, będzie pierwszą nową metodą egzekucji od czasu wprowadzenia śmiertelnych zastrzyków w 1982 roku.

„W ciągu ostatniej dekady rosnąca niedostępność śmiertelnych zastrzyków i publiczne oburzenie z powodu brutalnych egzekucji skłoniły niektóre państwa do zniesienia lub zawieszenia kary śmierci. Jednak inne kraje, takie jak Alabama, zamiast tego zaczęły badać nowe protokoły egzekucji, w tym uduszenie azotem” – wynika z petycji zamieszczonej na stronie internetowej Worth Rises.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Na pierwszy rzut oka jest to okropne, ale przede wszystkim dlatego, że uduszenie azotem jest w tym stanie nielegalne podczas uśmiercania zwierząt. Co więcej, Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​ta metoda egzekucji narusza międzynarodowe prawo dotyczące praw człowieka”.

Co to jest niedotlenienie azotu?

Egzekwowanie niedotlenienia azotu skutkowałoby śmiercią, gdyby więzień był zmuszony oddychać czystym azotem, pozbawiając go tlenu niezbędnego do utrzymania funkcji organizmu.

Azot, bezbarwny i bezwonny gaz, stanowi 78 procent powietrza wdychanego przez ludzi i jest nieszkodliwy, jeśli jest wdychany przy odpowiednim stężeniu tlenu.

To niedatowane zdjęcie dostarczone przez Departament Więziennictwa stanu Alabama przedstawia więźnia Kennetha Eugene’a Smitha skazanego za morderstwo na zlecenie żony pastora w 1988 roku.

Departament Więziennictwa Alabamy za pośrednictwem AP

Teoria niedotlenienia azotem głosi, że zmiana składu powietrza na 100% azotu spowoduje utratę przytomności, a następnie śmierć z powodu braku tlenu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Większość zapisów w czasopismach medycznych na temat zgonów spowodowanych narażeniem na azot ma miejsce w wyniku wypadków przemysłowych (gdzie wycieki azotu lub pomyłki spowodowały śmierć pracowników) i prób samobójczych.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Weterynaryjnej, uduszenie azotem jest metodą eutanazji ssaków, dopuszczalną wyłącznie w przypadku świń. Wytyczne na rok 2020 mówią, że inne gatunki należy najpierw pozbawić przytomności „akceptowalną metodą”.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: Kanada zdecydowanie sprzeciwia się „okrutnej i nieludzkiej” karze śmierci: Freeland


Kanada zdecydowanie sprzeciwia się „okrutnej i nieludzkiej” karze śmierci: Freeland


Na początku tego miesiąca panel ekspertów ONZ wypowiadał się przeciwko tej metodzie egzekucji, ostrzegając, że Smith może w trakcie egzekucji doświadczyć poważnych cierpień.

Stwierdzili, że eksperymentalne egzekucje poprzez gazowanie, na przykład niedotlenienie azotu, prawdopodobnie naruszają zakazy tortur i innych okrutnych, nieludzkich lub poniżających kar.

Dlaczego jest teraz używany?

Władze USA stwierdzają, że coraz trudniej jest uzyskać chemikalia potrzebne do wykonania śmiertelnego zastrzyku.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Firmy farmaceutyczne zakazały stosowania swoich produktów w tym celu, co skłoniło kilka stanów, w tym Oklahomę i Mississippi, do zezwolenia na stosowanie azotu jako metody egzekucji więźniów oczekujących na karę śmierci.

Alabama stała się trzecim stanem, który w 2018 r. zezwolił na azot.

Smith przeżył nieudaną próbę śmiertelnego zastrzyku w 2022 r.; był jednym z dwóch mężczyzn skazanych za zabójstwo na zlecenie żony pastora w 1988 roku. Teraz będzie pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która zostanie stracona przy użyciu tej nowej metody.

Po tym, jak Smith został przywiązany do wózka w komorze egzekucyjnej, w dokumencie sądowym stan oznajmił, że zainstaluje „zatwierdzony przez NIOSH pełnotwarzowy respirator zasilany powietrzem typu C” – rodzaj maski powszechnie stosowanej w zakładach przemysłowych w celu oszczędzania życie — oszczędzające tlen — na twarzy.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Kalifornia przestaje wykonywać wyroki śmierci”


Kalifornia kończy egzekucje


Następnie naczelnik odczyta wyrok śmierci i zapyta Smitha, czy ma jakieś ostatnie słowa przed aktywacją „systemu niedotlenienia azotu” z innego pokoju.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Maska umieszczona na twarzy Smitha dostarczałaby wyłącznie czysty azot, odcinając cały tlen. Zgodnie z państwowym protokołem gaz będzie podawany przez minimum 15 minut lub „pięć minut po płaskiej linii na zapisie EKG, w zależności od tego, który okres jest dłuższy”.

Biuro Prokuratora Generalnego stanu Alabama powiedziało sędziemu federalnemu, że azot „spowoduje utratę przytomności w ciągu kilku sekund i śmierć w ciągu kilku minut”.

Prawnicy Smitha obawiają się, że maska ​​nie będzie prawidłowo przylegać do jego twarzy, co umożliwi przedostawanie się tlenu, opóźniając lub nawet uniemożliwiając moment utraty przytomności, ale ryzykując poważnym uszkodzeniem mózgu. Zasugerowali, aby zamiast tego Alabama użyła kaptura wypełnionego czystym azotem, który można założyć na głowę, lub użyła plutonu egzekucyjnego.

Czy istnieje połączenie kanadyjskie?

Worth Rises powiedział, że maska, która zostanie użyta, została wyprodukowana przez Allegro Industries. pomocniczy Siedziba firmy Walter Surface Technologies znajduje się w Quebecu i jest częściowo własnością firmy private equity z siedzibą w Toronto. Firma Onex.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Koszt rośnie” Petycja wzywa Allegro do zdjęcia maski, stwierdzając, że „kara śmierci jest nieetyczna” i „czerpanie z niej zysku jest moralnie niezrozumiałe”.

Do czasu wydania prasy spółki nie odpowiedziały na prośby o komentarz ze strony Global News. Jednak Stephanie Boucher, rzeczniczka Walter Surface Technologies, powiedziała w środę agencji Reuters, że firma „nie jest gotowa na żadne ogłoszenia”.

Dana Floberg, dyrektor ds. kampanii korporacyjnych Worth Rises, powiedziała Global News, że grupa dowiedziała się, że z produktów Allegro korzysta kilka „wiarygodnych źródeł”, których tożsamość grupa chroni „przed wszelkim odwetem”.

Powiedziała, że ​​Alabama zachowuje „szczególną tajemnicę” w sprawie dostawców, których planuje zatrudnić do przeprowadzenia egzekucji. Rzecznik Alabama Correctional Services nie odpowiedział na prośbę Global News o komentarz do czasu prasowego.

„W tym przypadku spodziewamy się, że nie będzie kontraktu – najprawdopodobniej Alabamie udało się kupić gotową maskę przeciwgazową. Możliwe, że Allegro Industries, jej kanadyjska spółka-matka i inwestor nie wiedziały, że ich produkt zostanie wykorzystany w egzekucji, dopóki prawnicy i dziennikarze nie zaczęli zadawać pytań” – napisał Floberg w e-mailu.

„Jednak po raz pierwszy skontaktowaliśmy się z nimi z naszą prośbą w zeszły czwartek, a teraz otrzymali tysiące e-maili z prośbą o zaprzestanie używania maski podczas egzekucji Smitha, więc z pewnością są tego teraz świadomi”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

— z plikami z The Canadian Press, The Associated Press i Reuters.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :