Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Czy masz uporczywy kaszel? To właśnie mogłoby być – Narodowe

/
/
/
25 Views

W miarę jak w całym kraju wzrasta liczba chorób układu oddechowego, uporczywy kaszel, który nie ustępuje, może skłonić niektórych do zastanowienia się, czy nie kryje się za tym głębszy problem.

Ten utrzymujący się kaszel Nicholas Vozoris, adiunkt i terapeuta oddechowy w szpitalu St. Michael’s na Uniwersytecie w Toronto, nazywa „kaszlem poinfekcyjnym” i może trwać do ośmiu tygodni.

„To kaszel, który wydaje się utrzymywać po ustąpieniu innych objawów zakaźnych” – powiedział. „Wiadomo, że ten kaszel poinfekcyjny może wystąpić w przypadku wirusowych lub bakteryjnych infekcji dróg oddechowych”.

Chociaż lekarze tacy jak Vozoris od dawna znają kaszel poinfekcyjny jako schorzenie, uważa on, że może on nie być powszechnie rozpoznawany przez społeczeństwo.

Zaznaczył, że wielu pacjentów często jest zaskoczonych, gdy słyszą o tej diagnozie. Ale jest to bardzo powszechne w sezonie przeziębień i grypy, a Kanada właśnie się nim zajmuje.

Historia kontynuowana jest pod reklamą


Kliknij, aby obejrzeć film: Jak zachować zdrowie w sezonie przeziębień i grypy


Zachowaj zdrowie w sezonie przeziębień i grypy


Najnowsze dostępne dane Health Canada wskazują na niewielki spadek liczby zgłoszonych zakażeń grypą w okresie od 31 grudnia do 6 stycznia w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Jednak Health Canada stwierdziło, że liczba przypadków „utrzymuje się na podwyższonym poziomie”.

Vozoris przyznaje, że wiele osób cierpi na uporczywy kaszel i mogą się martwić, czy zgłosić się do lekarza.

„Może to być denerwujące, ale zwykle nie przeszkadza. Zwykle ustępuje samoistnie z czasem, bez żadnej interwencji. Zwykle po zakażeniu należy po prostu uspokoić się i poczekać” – powiedział.

Są jednak chwile, kiedy utrzymujący się kaszel może być wynikiem innego schorzenia lub problemów z oddychaniem – ostrzegł Vozoris.

Co powoduje kaszel poinfekcyjny?

Kaszel, z flegmą lub bez, jest częstym objawem infekcji dróg oddechowych, mówi Vozoris. Jest to naturalny sposób na usunięcie zakaźnych bakterii lub wirusów z organizmu, a następnie ograniczenie ich rozprzestrzeniania się w układzie oddechowym.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Doktor Brian Conway, dyrektor medyczny Centrum Chorób Zakaźnych w Vancouver, twierdzi, że czasami infekcja może podrażniać drogi oddechowe i powodować wzmożony kaszel.

Otrzymuj najświeższe informacje na temat zdrowia IQ. Wysyłane na Twój e-mail co tydzień.

„Drogi oddechowe mogą pozostać nadaktywne przez dni, tygodnie, miesiące i mogą wymagać specjalnej interwencji” – powiedział, dodając, że może to prowadzić do długotrwałego dyskomfortu i ciągłego kaszlu. W tym momencie przechodzi w kaszel poinfekcyjny – infekcja ustąpiła, ale kaszel nadal występuje.

A jeśli zauważysz, że kaszel nasila się w nocy lub wczesnym rankiem, możesz być pewien, że to nie twoja wyobraźnia.

Kaszel często nasila się w nocy, ponieważ pozycja leżąca może powodować gromadzenie się śluzu i ułatwiać wyciekanie płynu z nosa, mówi Vozoris.

„Ponadto, kiedy śpisz w nocy, nie kaszlesz okresowo i nie usuwasz śluzu. Może się gromadzić, a następnie budzić się w nocy lub rano i mieć dużo śluzu do usunięcia, ponieważ gromadzi się on w drogach oddechowych w nocy po zaśnięciu” – wyjaśnił.

Czy powinienem się niepokoić uporczywym kaszlem?

Chociaż wiele przypadków kaszlu poinfekcyjnego może nie być powodem do niepokoju, Vozoris zauważył, że niektórym przypadkom mogą towarzyszyć bardziej niepokojące objawy.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Jeśli ktoś cierpi na uporczywy kaszel, prawdopodobnie dobrze byłoby to ocenić i uzyskać poradę, czy jest to kaszel poinfekcyjny, czy coś innego” – ostrzegł.

Uporczywy kaszel może być skutkiem przewlekłej choroby układu oddechowego na skutek infekcji – wyjaśnił. Na przykład stany takie jak astma mogą wystąpić po infekcji dróg oddechowych.

Inną przyczyną może być przewlekłe bakteryjne zapalenie zatok, czyli długotrwałe zapalenie zatok, trwające zwykle około 12 tygodni.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „W tym roku nie zabraknie środków przeciwbólowych dla dzieci, twierdzą znawcy branży”


Znawcy branży twierdzą, że w tym roku nie zabraknie środków przeciwbólowych dla dzieci.


„Może to przyczyniać się do ciągłego kaszlu spowodowanego przedostawaniem się wydzieliny do dróg oddechowych” – powiedział Vozoris.

Dlatego podkreślił znaczenie konsultacji z lekarzem, jeśli dokucza Ci uporczywy kaszel.

„Pracownik służby zdrowia może to ustalić. Wydaje się, że to tylko kaszel poinfekcyjny lub pojawiła się astma? Czy była to infekcja atypowa? Czy cierpisz na przewlekłe bakteryjne zapalenie zatok? Można się tego dowiedzieć zadając pytania, badając pacjenta i przeprowadzając odpowiednie badania” – powiedział Vozoris.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

A co na krztusiec?

Krztusiec, znany również jako krztusiec, to wysoce zaraźliwa infekcja dróg oddechowych, która może również przyczyniać się do uporczywego kaszlu – ostrzegł Vozoris.

Bakterie wywołujące krztusiec łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez kropelki oddechowe. Według WHO osoba chora na krztusiec kicha lub kaszle może uwolnić małe cząsteczki zawierające bakterie. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Jest to choroba powszechnie nazywana „100-dniowym kaszlem” – dodał.

Ponieważ jednak Kanadyjczycy są szczepieni przeciwko krztuścowi w dzieciństwie i podczas ciąży, nie wierzy on, że infekcja jest w tym kraju tak powszechna.

Ale „może to być możliwe”.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Czy kaszel poinfekcyjny można wyleczyć?

Kaszel poinfekcyjny może być uciążliwy, szczególnie wieczorem, jeśli zakłóca sen. Conway twierdzi, że aby pomóc w leczeniu, należy zmniejszyć podrażnienie gardła.

„To może nie być wina dróg oddechowych ani płuc. Twoje gardło może nadal być czerwone, surowe i podrażnione, więc pomocne będzie wszystko, co je ukoi” – powiedział, dodając, że nawodnienie jest kluczowe.

Zasugerował również, że miód i pastylki do ssania mogą skutecznie łagodzić podrażnienie gardła spowodowane nadmiernym kaszlem.

W innych przypadkach, jak mówi Vozoris, lekarz może przepisać lek rozszerzający oskrzela lub purchatkę, co może przynieść pewną ulgę.

„Czasami można rozważyć przepisanie bardzo małej dawki tabletek sterydowych” – dodał Vozoris. „Ale ogólnie rzecz biorąc, udało się uspokoić ludzi, muszą po prostu uzbroić się w trochę cierpliwości”.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :