Netbil Blog

Netbil Blog Przyjazny dla pieniędzy

Cztery lata po katastrofie PS 752 rodziny twierdzą, że irański reżim w dalszym ciągu próbuje je uciszyć

/
/
/
40 Views

8 stycznia mijają cztery lata od katastrofy lotu 752 linii Ukraine International Airlines.

Pięćdziesięciu pięciu Kanadyjczyków i 30 stałych mieszkańców zginęło, gdy irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zestrzelił samolot pasażerski nad Teheranem za pomocą pary rakiet ziemia-powietrze.

W miarę jak rodziny zmagają się z trwającą żałobą, reżim irański zintensyfikował kampanię mającą na celu uciszenie osób wypowiadających się w imieniu ofiar lotu PS 752.

Kanadyjski irański działacz na rzecz praw człowieka Hamed Esmailion, którego żona i córka zginęły w katastrofie lotniczej, twierdzi, że jego matce nie wolno opuszczać Iranu przez co najmniej sześć miesięcy.

„Miała kłopoty. Słyszałem, że wzdrygnęła się, gdy usłyszała tę wiadomość” – mówi Esmaillion.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Zdjęcie Tooran Shamsollahi na lotnisku w Teheranie z mężem Ahmadem Ismailionem po tym, jak powiedziano jej, że nie może opuścić kraju. Zdjęcie wykonał naoczny świadek.

Hameda Esmaeliona

Jego matka, Tooran Shamsollahi, została zatrzymana na lotnisku w Teheranie w drodze do Kanady, aby towarzyszyć Esmaelionowi w rocznicę śmierci jego żony Parisy i dziewięcioletniej córki Riry.

Otrzymuj najświeższe informacje z kraju. Codziennie wysyłane na Twój e-mail.

Esmaillion twierdzi, że według niego zakaz jest formą odwetu za jego aktywizm, po tym, jak wezwał do działania po tym, jak byłego wyższego ministra reżimu widziano na wakacjach w Kanadzie.

Uważa się, że Seyyed Hassan Ghazizadeh Hashemi odwiedził Kanadę po tym, jak zauważono go w tle reportażu telewizyjnego na temat turystyki w Quebecu, a następnie sfilmowano jego wizytę w Casa Loma w Toronto w sierpniu 2023 r.

Organizacja Global Affairs Canada powiedziała X, że jest głęboko zaniepokojona zastraszaniem członków rodzin ofiar lotu PS 752.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Doceniamy to. Ale to nie wystarczy” – mówi Esmaelion.

Kaveh Shahrouz, mieszkająca w Toronto prawniczka zajmująca się prawami człowieka, aktywistka i starszy pracownik Instytutu Macdonald-Laurier, który zapewnia porady prawne rodzinom ofiar, twierdzi, że irański reżim „ma długą historię prób zastraszania członków diaspory”. “

Shahrooz twierdzi, że doniesienia takie jak Esmailion nie są niczym niezwykłym, ponieważ zawierają groźby ze strony reżimu – nawet na terytorium Kanady.

„Zamiast przyznać mu rację, reżim irański bierze teraz na cel innych członków jego rodziny i naraża go na ryzyko. To naprawdę pokazuje, jak nikczemny i zły jest irański reżim” – mówi Shahrouz.

Niedawne dochodzenie Global News ujawniło doniesienia o ponad 700 osobach powiązanych z reżimem mieszkających w Kanadzie.


Kliknij, aby obejrzeć wideo: „Będziesz zszokowany”: jak reżim irański grozi Kanadyjczykom tu, w domu”


„Będziesz zszokowany”: jak reżim irański grozi Kanadyjczykom tu, w domu


„Zagrożenie ze strony reżimu irańskiego jest bardzo realne i wieloaspektowe. W tym kraju mają miejsce międzynarodowe represje” – mówi Shahrouz.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Esmailion mówi, że bardzo ważne było dla niego, aby w czwartą rocznicę jego ślubu towarzyszyła mu matka.

Chociaż w Kanadzie mieszkają osoby powiązane z reżimem, matka Esmailiona nie może nawet opuścić Iranu, ponieważ odmówiono jej dostępu do syna w czasie, gdy ten najbardziej jej potrzebuje.

Hamed Esmailion stracił żonę Parisę i dziewięcioletnią córkę Rirę, gdy IRGC zestrzelił lot 752 8 stycznia 2020 r.

Hamed Esmailion stracił żonę Parisę i dziewięcioletnią córkę Rirę, gdy IRGC zestrzelił lot 752 8 stycznia 2020 r.

Hameda Esmaeliona

© 2024 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :