CoolTweak Resim Yeniden Boyutlandırma Programı

CoolTweak Windows içerik (sağ tık) menüsüne yeni seçenekler ekleyen ücretsiz bir program. Eklenen seçenekler sayesinde bir resim dosyasını yeniden boyutlandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. CoolTweak resim boyutlandırma işlemini diğer araçlardan çok daha pratik bir şekilde yapmanızı sağlıyor.

Resim dosyalarıyla hepimizin işi oluyor. Sosyal medya sitelerine, blogumuza farklı platformlara resim dosyaları yüklüyoruz. Resim dosyalarını eklerken boyutlarını göz önünde bulundurmamız ve gerekliyse yeniden boyutlandırmamız gerekiyor.

CoolTweak resim boyutlandırma programı
CoolTweak resim boyutlandırma programı

Program bir arayüzle beraber geliyor. Program penceresinden Windows menüsüne eklediği seçenekleri düzenlemeniz yenilerini eklemeniz mümkün.

Menünün mevcut halinden örnek vermek gerekirse. Burada yazan Resize to 900px ve Resize to 1600px ile resmi anında yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bu değerler resmin genişliğini ifade ediyor. Yükseklik ise orantılı bir şekilde belirlenecektir. CoolTweak menüsünü düzenlemek isterseniz Customize my actions seçeneğine tıklayın. Program penceresinde ADD A MENU butonuna tıklayın. İstediğiniz seçenekleri ekleyebilirsiniz. Örneğin blogunuzda 500 piksel genişliğinde görseller ekliyorsanız menüye 500px seçeneğini eklemeniz oldukça faydalı olabilir.

CoolTweak menüsündeki Resize seçeneğiyle bir resmi program ile açarak istediğiniz ölçülerde boyutlandırmanız mümkün. Resizing mode yani boyutlandırma modu doğru çıktıyı alabilmek için dikkat etmeniz gereken bölümdür. Burada 3 tane seçenek yer alıyor.

  • Fixed size : Birbirinden bağımsız genişlik ve yükseklik değerleri girebilirsiniz. Diyelimki genişlik için 500px yükseklik içim 500px değerlerini girdiniz. Resim mutlaka bu oranlarda boyutlandırılacaktır. Sonuç olarak ilk oran korunmayacak ve resmin deforme olması ihtimali doğacaktır.
  • Resize to best fit inside a fixed rectangle : Bu seçenek resim boyutlandırmak için en mantıklısı diyebiliriz. Sadece Genişlik değerini girmeniz yeterli olacaktır. İlk oranlar korunacak ve yükseklik değeri otomatik olarak belirlenecektir.
  • Resize to best fit inside a fixed rectangle (crop) : Bu seçenek ikinci ile benzer ama crop ifadesinden anlaşılacağı üzere resimden kırpma yapılıyor.

Programın diğer özelliklerinden bahsetmek gerekirse. Resim dosyasına filigran ekleyebilirsiniz. Bir resmi sosyal medyada paylaşabilir veya resim upload sitelerine yükleyebilirsiniz.

CoolTweak programının güzel düşünülmüş bir yönü bir iki tane ek eylemi desteklemesi. Bir resmi yeniden boyutlandırmaya ek olarak filigran ekleyip, sosyal medyada paylaşmayı tek tıkla halledebilirsiniz.

http://www.cooltweak.com/en/download-cooltweak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*