Bilgisayarınızdan Web Sitelerinin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Günümüzde bir çok sitenin bilgisayar için hazırlanmış olan normal versiyonları yanında mobil cihazlara yönelik olarak hazırlanmış olan mobil sürümleri de bulunuyor. Mobil sürümü bulunan bir siteyi Telefon ve tablet gibi cihazlarla ziyaret ettiğinizde otomatik olarak mobil görünümde açılır. Bilgisayarınızdan bir sitenin mobil versiyonunu görüntülemek isterseniz yazıda geçen yöntemlerle sonuca ulaşabilirsiniz.

Bilgisayardan mobil site görüntüleme

Mobil internet hızları oldukça yükselmiş olsa da adsl ya da kablonet hızının gerisinde kaldığı için sitelerin mobil sürümleri daha az veri içermektedir. Hız konusunu bir kenara bıraksak bile, web sitelerinin, ekranı bilgisayarlara kıyasla küçük olan mobil cihazlarda rahat görüntülenebilmesi için hayati olmayan ögelerden arındırılmış olan hafif sürümlerinin oluşturulması gerekmektedir.

Bilgisayarımızdan ziyaret ettiğimiz bir sitenin mobil versiyonunu görüntülememiz mümkün mü? Eklentiler sayesinde bu soruyu evet olarak cevaplayabiliriz.

Google Chrome ile Sitelerin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Google Chrome ile sitelerin mobil sürümünü görüntüleyebileceğiniz farklı eklentiler bulunmakta. Ben size benzer iki eklenti tavsiyesinde bulunacağım.

İlki Google tarafından geliştirilmiş bir eklenti. User-Agent Switcher for Chrome adını taşıyor. Eklentiyi kurduktan sonra araç çubuğuna yerleştirdiği butona tıklayın mobil sürümler için iOS, Android veya Windows Phone seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Diğer eklentiyi ise User-Agent Switcher for Google Chrome adını taşımakta. Diğerinde olduğu gibi kurulumun ardından araç çubuğundaki butona tıklayın ve uygun cihazı, tarayıcıyı seçin. Bir sonraki açılışta ayarların hatırlanması için Remember last used User-Agent at startup seçeneğini işaretleyin.

Firefox ile Sitelerin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Çoğunluk Google Chrome kullanıyor olsa bile Firefox’tan vazgeçmeyen bir kitle de bulunmakta. Firefox tarayıcısı ile uyumlu yine User-Agent Switcher adında bir eklenti mevcut. Mozilla Firefox ile bilgisayarınızdan mobil sitelere girmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Opera ile Sitelerin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Opera kullananlar için, chrome eklentileri içinde bahsettiğimiz ikinci eklentinin opera uyumlu bir sürümü bulunmaktadır. User-Agent Switcher eklentisiyle Opera’da web sitelerinin mobil sürümlerini bilgisayarınızdan görüntüleyebilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*