Windows Bilgisayardan Telefon Araması Nasıl Yapılır?

Günümüzde artık bilgisayarlar ve telefonlar oldukça önem arz etmekte. Neredeyse bir çok şey bilgisayar sistemine dönüştürülmüş durumda. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerin zamanının büyük bir kısmı bilgisayar başında geçmekte. Durum böyle olunca telefon aramalarını bir çok işlemi bilgisayar üstünden gerçekleştirmek isteyebiliyorlar.

Bu durumda Windows devreye giriyor diyebiliriz. Windows 10 ve 11 işletim sisteminde yer alan telefon özelliği sayesinde, telefonunuzu hem bilgisayarınıza bağlayabilir, bildirimleri görebilir, mesajlara cevap verebilir ve son olarak aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Peki, bilgisayardan telefon araması nasıl yapılır?

Bilgisayardan Telefon Araması Yapma

bilgisayardan telefon araması

İlk öncelikle Windows Ayarlar kısmına giriş yapın. Bluetooth ve cihazlar kısmına giriş yapın. Bu kısımda yer alan Telefonunuz seçeneğine tıklayınız.  Daha sonra turuncu işe işaretlediğimiz yerin yanında yer alan Telefonunuz’u açın seçeneğine tıklayın.

bilgisayardan telefon araması

Telefonunuzu açın seçeneğine tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir alanla karşılaşacaksınız. Bu alanda oturum aç seçeneğine tıklıyoruz. Oturum aç dedikten sonra sizden bir e-posta hesabı ile oturum açmanızı isteyecek. Lakin bu e-posta adresi gmail olmayacak. Outlook’tan açmanız gerekmektedir.

bilgisayardan telefon araması
bilgisayardan telefon araması

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra yukarıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Windows ile telefonunuzun bağlantısının sağlanması için ilk önce telefonunuza Google Play Store’den Windows Telefon uygulamasını indiriyoruz. Telefonunuza uygulamayı indirdikten sonra giriş yapıyoruz. Sonra QR koduyla eşleştirin butonuna tıklıyoruz.

bilgisayardan telefon araması

QR koduyla eşleştirin butonuna tıkladıktan sonra size özel bir QR kodu yaratacak uygulama. Bu QR kodu telefonunuza indirmiş olduğunuz Windows eşlikçisi uygulaması ile taratıyoruz. Tarattıktan sonra uygulama sizden belirli izinleri isteyecek bunların hepsine izin veriniz.

bilgisayardan telefon araması
bilgisayardan telefon arama

Gördüğünüz üzere izinleri de verdikten sonra bilgisayarınız ile telefonunuz bağlanmış olacak. Yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekrandan bildirimlerinizi görebilir, smslere cevap verebilir, telefonunuzdaki fotoğraflara erişebilir ve bilgisayardan telefon arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

bilgisayardan telefon arama

Bilgisayardan arama yapabilmek için yan kısımda yer alan aramalar kısmına giriş yapıyoruz. Bu kısımda uygulama çeşitli izinler isteyecek bunlara hem telefonunuzda hem de bilgisayarınızda onay vermelisiniz. Onay verdikten sona bluetooth ile telefonunuz bile bilgisayarınızı  eşleştirecek. Daha sonra son aramalarınız ve arama yapabilmeniz için gereken kısımlar gözükecek.

Bu kısımda son aramalarınızı görebilir, size gelecek olan aramalara bilgisayar üzerinden cevap verip, konuşabilirsiniz. Bunun haricinde kişilerinizi veya istemiş olduğunuz numarayı çevirerek arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu uygulamanın yanı sıra bilgisayardan telefon araması yapmak istiyorsanız WhatsApp uygulamasının Windows sürümünü bilgisayarınıza indiriniz. İndirdikten sonra WhatsApp’ınızı masaüstü uygulamasına bağlayınız. Bağladıktan sonra istediğiniz kişiyi WP yardımıyla arayabilir ve sohbet edebilirsiniz. Hatta bilgisayar üzerinden görüntülü bir şekilde de arama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Umarız sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı faydalı olmuştur.

Konu ile alakalı sorularınız var ise bunları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Bubilgi ekibi olarak sağlıklı günler ve teknoloji dolu hayat dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*