Android Telefon Rehberi Çift Kişileri Silme

Ezberimizdeki telefon numaraları sınırlıdır. Yazıyı yazmaya başlarken şöyle bir düşündüm yakın arkadaşlarımın dahi numaralarını ezbere bilmediğimi farkettim. Bu nedenle bir arama yapacağımızda telefon rehberine mutlaka yolumuz düşüyor. Zamanla kayıtlı kişilerin sayısı yüzlerce olabiliyor. Arada bir telefonunuzdaki kişiler uygulamasını açıp ihtiyacınız olmayan numaraları silmenizi, rehberinizi düzenlemenizi tavsiye ederim.

Rehberdeki karışıklığın önemli nedenlerinden biri de çift kayıtlar. Aynı numarayı aynı isimle ya da farklı isimlerle rehberinize tekrar kaydetmiş olabilirsiniz. Bu kayıtlardan birini silerek rehberinizdeki karışıklığın önüne geçebilirsiniz. Bunu ekstra uygulama olmadan kişiler uygulaması üzerinden kendininiz yapabileceğiniz gibi daha hızlı ve pratik olması için yazıdaki uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Duplicate Contacts Fixer and Remover

Rehberdeki yinelenen kişileri kaldırmak için kullanacağımız uygulamanın adı Duplicate Contacts Fixer and Remover. Uygulamayı aşağıdaki bağlantıdan telefonunuza kurabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.systweak.duplicatecontactfixer&showAllReviews=true

Uygulamayı çalıştırdığınızda ilk olarak size bir yedek oluşturmak isteyip istemediğinizi soracak. Her ihtimale karşın elinizde rehberinizin bir yedeğinin bulunması güzel olur. Bu nedenle aşağıdaki ekrana Yes diyerek bir yedek oluşturabilirsiniz.

Alıcı bölümüne mail adresini girerek oluşturduğunuz yedek dosyasını mail adresinize gönderebilirsiniz. Gönderen bölümünde sizin mail adresiniz yazılı isterseniz aynı adrese ya da farklı bir adrese göndermeyi seçebilirsiniz.

Uygulama açıldığında farklı başlıklarda bütün rehberleriniz listelenecektir. Bu ekrandan Google kişileri, Sim kart, Telefon, Whatsapp gibi yinelenen kişileri bulmak birleştirmek istediğiniz başlığı seçin.

Ben rehberimi telefon veya sim kartta değil Google hesabımda tutmayı tercih ediyorum. Google seçeneğine tıkladım ve rehberimdeki kişiler listelendi. Çift kişileri bulmak için Find duplicates butonuna tıklayın.

İşte birden fazla kaydedilmiş kişiler listelendi. Aynı numarayı aynı isimle kaydetmişim. Farklı isimlerle kaydetmişim ve başında +90 ülke kodu olmadan kaydetmişim. Toplamda 4 farklı kayıt. Bunlardan birinin kalması yeterli diğer üçü zaten işaretlenmiş durumda. Siz de silmek istediğiniz kayıtları işaretleyerek Delete duplicates butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar.

Google ile rehberdeki yinelenen kişileri bulma birleştirme

Eğer rehberinizi benim gibi Google hesabınızda tutmayı tercih ediyorsanız Google rehber aracından çift kayıtları bulup birleştirebilirsiniz. Bunun için contacts.google.com adresinden gmail hesabınızla giriş yapın. Sol taraftaki menüden Birleştir ve düzelt seçeneğine tıklayın. Çift kayıtlar listelenecektir. İstediklerinizi silebilir ya da birleştirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*