Android Geliştirici Modu Nasıl Açılır Ve Kapatılır?

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi Android işletim sistemidir. Hem kullanım kolaylığı hem çeşitli özellikleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Android’in geliştiriciler tarafından oldukça sevilmesi geliştirici moduna sahip olması. Android geliştirici modu, cihazda ulaşamadığımız ayarlara ulaşmamızı ve telefonla ilgili büyük değişiklikler yapabilmemize olanak sağlar.

Bu mod genelde Android işletim sistemine sahip telefonlarda kapalı bir şekilde gelmektedir. Çünkü burada yapılacak olan hatalı bir işlem, telefonu kullanılamaz hale getirebilir. Bu sebepten ötürü bu mod açık bir şekilde gelmemektedir. Peki, android geliştirici modu  nasıl açılır?

Android Geliştirici Modu Nasıl Açılır?

Android geliştirici seçeneklerini açmak için ilk öncelikle telefonumuzun ayarlar kısmına giriş yapıyoruz. Sonra en altta yer alan sistem seçeneğine giriş yapıyoruz.

Sistem kısmına girdikten sonra “Telefon hakkında” seçeneğine tıklıyoruz.

Telefon hakkında kısmına giriyoruz. Bu kısımda telefonunuz ile ilgili bilgiler yer almakta. Telefonunuzun modeli imei numarası, ram, işlemci modeli gibi bir çok bilgi yer almaktadır. İkinci resimde gördüğünüz üzere derleme numarası yer almakta. Bu derleme numarasına iki üç kez tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra bir uyarı gelecek ve bu uyarı da “siz artık bir geliştiricisiniz” yazacak. Geliştirici modunu aktif etmiş olacaksınız.

Yukardaki adımı yaptıktan sonra tekrar ayarlar sekmesinden sistem seçeneğine tıklayalım. Sistem seçeneğine girdikten sonra az aşağılara inelim. Aşağıda geliştirici seçenekleri seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak geliştirici ayarlarına erişebilir ve dilediğiniz ayarları aktif edebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Android Geliştirici Modu Nasıl Kapatılır?

Merak edilen konulardan bir diğeri ise bu geliştirici seçeneklerinin nasıl kapatılacağıdır. Aktif etmesi kadar kapamasının da oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Kapamak için ilk öncelikle yine ayarlar sekmesine giriyoruz. Daha sonra buradan yer alan sistem kısmına giriyoruz.

Sistem kısmına giriş yaptıktan sonra aşağıya iniyoruz. Aşağıda yer alan geliştirici seçeneklerine giriyoruz. Geliştirici seçeneklerine girince en yukarda “geliştirici seçenekleri” diye bir seçeneğin ve yanındaki butonun aktif olduğunu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak geliştirici seçeneklerini devre dışı bırakıyoruz. Android geliştirici seçeneklerini kapatmak bu kadar basit diyebiliriz.

Android geliştirici ayarları nelerdir?

Ortalama olarak 50 adet ayar vardır. Tabi bu ayarların ne ifade ettiğini ve ne işe yaradığını bilmiyorsanız kesinlikle kapatmamanızı öneririz. Genel olarak su seçenekler mevcuttur;

 • Hata raporu hazırla
 • Uyanık kal
 • Bluetooth HCI gözetleme günlüğü
 • OEM ile kilit açma
 • Çalışan servisler
 • Hata ayıklama
 • Ağ ayarları
 • Girdi
 • Çizim <Bu ayar cihazı hızlandırır.
 • Medya
 • İzleme
 • Uygulamalar
 • Etkin olmayan uygulamalar

Android geliştirici seçeneklerini açmak oldukça basittir. Biz yukarda Huawei markalı bir telefonda anlattık. Modelden modele yerler değişebilir lakin genelde geliştirici seçeneklerini açma yeri ve şekli bir çok modelde aynıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*