Android Fotoğraflara Filigran Ekleme Uygulamaları

Watermark oluşturan kişi tarafından bir görselin üzerine eklenen logo, isim, web adresi şeklindeki ifadelerdir. Çektiğiniz fotoğrafları, ürettiğiniz görsel içerikleri, resim dosyalarını korumanın ilk akla gelen yolu onlara bir Filigran eklemektir. Resim dosyasını sosyal medya hesabınıza, web sitenize vs başkalarının ulaşabileceği bir yere yüklemeden önce Watermark ekleyebilirsiniz. Bilgisayar kullanıcıları için https://netbil.net/resimlere-watermark-ekleme-windows-programlari/ adresindeki yazımda bu işi yapan programlara değinmiştim.

Birinin izinsiz olarak size ait olan filigran eklediğiniz dosyayı kullanması zorlaşacaktır. Bu haliyle biri dosyayı alıp kullansa dahi kaynağın siz olduğunuz görülecektir. Çektiğiniz fotoğraflara, tasarladığınız oluşturduğunuz resme görüntüyü bozmayacak şekilde şeffaf logo ve yazı ekleyebilirsiniz.

Android için ücretsiz Watermark Uygulamaları

1- Fotoğraf Filigranı

Fotoğraf Filigranı (Photo Watermark) fotoğraf, görüntü, resim dosyalarına filigran ekleyebileceğiniz bir uygulama. Uygulamanın açılış ekranında iki seçenek bulunuyor. Yeni bir fotoğraf çekerek ona filigran ekleyebilir ya da galerinizde yer alan bir resim dosyasına filigran ekleyebilirsiniz.

Uygulama sayesinde resimlerinize görsel, imza veya metin şeklinde filigranlar yerleştirebilirsiniz. Filigran eklemek istediğiniz dosyayı açtıktan sonra ekranın alt kısmında yer alan seçenekleri kullanın.

 • Fotoğraf seçeneğiyle bir resim/logo dosyasını watermark olarak ekleyebilirsiniz.
 • Signature elyazınızla atacağınız imzanızı filigran yapmanızı sağlar.
 • Metin seçeneğinden yazdığınız yazıyı filigran olarak kullanabilirsiniz.

Eklediğiniz filigranın boyutunu ve konumunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Üst kısımda yer alan kaydırma butonundan şeffaflığı belirleyebilirsiniz. Diğer seçeneklere değinecek olursak.

 • Mosaic fotoğrafınızın istediğiniz bölümüne seçtiğin şeklin çizilmesini sağlar. Bunun için parmağınızı resmin üzerinde dolaştırın.
 • Graffiti serbest çizim yapmanızı sağlar.
 • Etiket fotoğrafınıza birbirinden farklı sevimli etiketler ekler.
 • Zaman damgası ile tarih, Location ile yer bilgisini resminize ekleyebilirsiniz.

Her şey tamamsa sağ üst köşedeki butonla watermark eklediğiniz görseli kaydedebilirsiniz. Kayıt telefonunuzun Görüntüler klasörü içinde WaterMark şeklinde bir klasöre yapılacaktır.

2- Logo Licious

Logo Licious deneyip çok başarılı bulduğum watermark uygulamalarından biri. Uygulamanın arayüzü oldukça kullanışlı. Uygulama çalışırken en ufak bir zorlanma, yavaşlama olmuyor.

Resim ve fotoğraf dosyalarınıza logo eklemek için kesinlikle denemeniz gereken bir uygulama. Uygulama 5 kullanım sonrasında 1.5 dolar gibi bir gönüllü bir kez uygulama içi satın alma talep edilir, ancak bu süreden önce veya sonra (!) Herhangi bir özellik kısıtlaması yoktur!. Yani uygulamayı ödeme yapmasanız bile bütün özellikleriyle kullanmaya devam edersiniz. Hem reklamsız hem ücretsiz, oldukça pratik bir uygulama.

3- Fotoğraflara Filigran Ekleme

Uygulama resimlerinize ve video dosyalarına filigran ekleyebiliyor. Ücretsiz sürümünde aynı anda 5 resime ve 30 saniye ile sınırlı video dosyasına watermark eklenebiliyor.

Açılış ekranında Resimlere uygula butonuna tıklayın. Sonrasında galerinizden filigran eklemek istediğiniz resim ya da resimleri seçin. Filigran oluştur butonuna tıklayın.

 • Filigranınız için bir arkaplan belirleyebilirsiniz.
 • Sanat başlığı altında bir çok resim yer alıyor onları resminize dahil edebilirsiniz.
 • Metin bölümünden yazı şeklinde filigran oluşturabilirsiniz.
 • Görüntü bölümünden ise resim/logo şeklinde filigran ekleyebilirsiniz.

Yazı şeklinde bir filigran oluşturacağınızı düşünürsek. Renkler sekmesinden yazının rengini ve şeffaflığını ayarlayabilirsiniz. Fontunu ayarlama, gölge ekleme vs gibi bir çok ayar var. Bunları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Filigran resmimize eklendi. FreeStyle ile büyüklüğünü, yerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Fayans resmin farklı yerlerine çok sayıda filigran ekler. Çapraz ise Köşelerden ya da kenarlardan çekilen çizgilerin ortasına watermark ekler.

Her şey tamamsa filigran eklenmiş şekilde dosyanızı kaydetmek için sağ üst köşedeki kaydet butonuna tıklayın. Dosya galeride oluşturulan Add Watermark klasörüne kaydedilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*